• front_of_school
Gradient
Login

Mobile Dentist

smiley face

Click here for the English Version Application
Click here for the Spanish Version Application
or SAVE TIME and sign up online!  Click here.

Information about a new way
to treat tooth decay.
Click here for flyer

The Mobile Dentist schedule for 2018-2019:

October 30 and November 1
May 2 and May 3 

Weatherbug

Click Here for the
Weather Bug

Administrative

Last First Title Email Phone
Wyse Jim Superintendent 2322
Thompson Traci Treasurer 2378
Riley Steve HS/JH Principal 2141
Worline Laurie Elementary Principal 2351

Elementary Staff

Last First Title Email Phone
Bok Amanda 1st grade 2103
Charles Brittany 2nd Grade 2109
Dellinger Megan 2nd Grade 2108
Doran Teresa K-12 Vocal / Chorus 2113
Drewes Damon Elementary Phy Ed. 2126
Dunson Angie 1st Grade 2104
Geis Bill 6th Grade Social Studies & Math 2211
Goosman Kim 3rd Grade 2205
Hogrefe Wendy Intervention Spec. Younger Elem 2213
Hurd Dan 5th Grade Social Studies & Math 2210
Leu Don 4th Grade 2206
Mason Amanda Intervention Specialist 2214
Parrott Ruth 5/6 Grade Science

2203

Pendleton Morgan Kindergarten 2101
Rhodes Vicki Title 1 2110
Richer Chris Intervention Specialist Upper Elem. 2207
Rupp Sarah

Kinder Kadets 

2107
Steffes Michelle 5/6 Grade Language Arts 2212
Tanner Betty 4th Grade 2208
VanArsdalen Rhonda 3rd Grade 2204
Verhoff Natasha 1st Grade

2102

 

High School / Junior High Staff

Last First Title Email Phone
Allen Marion Science/NOVA 2225
Arps Desiree Art K-12 2226
Massie Kim Spanish 2224
Boehnlein Sam HS Math 2219
Brown Ken JH Math 2117
Bruner Janice HS Social Studies 2222
Cheezan Karen JH Intervention Spec. 2216
Diaz Rebecca Spanish 2224
Frey Katie Agriculture Education/FFA 2133
Gerig Tony Health/HS Phy. Ed./AD 2331
Hagans Cristin HS Science 2119
Maran Samuel Director of Band 2328
Massie Nathan Intervention Specialist 2201
Metzger Amber K-12 Guidance Counselor 2111
Miller Andrew HS Math 2220
Doran Teresa K-12 Vocal Chorus 2113
Nofziger Amanda JH Language Arts 2116
Phillips Helen Family & Consumer Science 2122
Rivera Janie JH Social Studies 2115
Schaper Tom English 9/10 2223
Smith Abbie JH Science 2121
Thompson Cameron Technology Ed/Athletic Trainer 2200
Yoh Jennifer HS English/Language Arts 2221
Zachrich Jaymes Phy. Ed/Soc. Std 2118

Zenz

Melissa Intervention Specialist

2217

Classified Staff

Last First Title Email Phone
Allion George Custodian I  
Allion Tim Custodian I  
Batt Cathie HS/JH Secretary 2329
Carpenter Sandy Bus Driver
Goosman Bruce Bus Driver  
Griffin Jana Administrative Assistant 2321
Ford Deb Assistant Treasurer 2180
Meeker Jackie Cook  
Kuney Karen Elementary Sect'y/EMIS 2350
Livensparger Gwyn Bus Driver  
Marvin Jennifer Para Professional

2218

Myers Nancy Bus Driver  
Plum Manda Para Professional 2218
Reamsndyer Davis Bus Driver  
Sauder Mary Para Professional 2232
Shinhearl Ellie Food Service Manager 2144
Siegel Nathan Transportation/Mechanical Serv. Mgr 2184
Cooley Jon Custodian I  
Bard Austin Technology Coordinator 2233
Nafziger Kiley Bus Driver  
Williams Bill Custodian I 2148
Whitmore Deb Cook  
Schaffner Kelly Cook  
Stough Shari Cook  
         

Delete Rows

Support

Last First Title Email Phone
Fry Phil School Resource Officer 2171
Ewers Kristin Registered School Nurse 2323
Kovar Sally Education Consultant - NWOESC 2202
Lero Phyllis Para Professional  
Kramer Amy Special Education Consultant 2177
Gibson Rhonda    School Psychologist - NWOESC 2202
Opdycke Sarah Preschool Teacher - NWOESC 2105
Pilmore Lori Preschool Para Prof. - NWOESC 2105
Welling Amy Licensed Social Worker - NWOESC 2330
Loading